Блог

Која храна и пијалоци предизвикуваат акни, а која храна и пијалоци треба да ја конзумираме за чиста кожа?

Кожата е нашиот најголем орган и е одраз на нашето здравје. Храната и пијалоците кои ги конзумираме директно влијаат на изгледот на нашата кожа на дневно ниво. Здравата исхрана има многу јака врска со најразлични состојби на кожата, како што се предвременото стареење, акните и останати воспалителни состојби на кожата. Сите ние имаме омилена крема

Погледни повеќе

Зошто БХА киселината е битна за нега на кожата?

Ексфолијацијата на кожата е основна работа за мазна и хидрирана кожа со изедначен тен. BHA ексфолијантите се еден од најдобрите начини за ексфолијација на вашата кожа. BHA ексфолијаторите ја раскинуваат врската помеѓу слоевите мртва кожа на површината и „новата“ и блескава кожа која се крие под нив. Тие на брз и нежен начин ги отстрануваат слоевите

Погледни повеќе

Која е најпознататa состојка во корејската козметика за нега на лице?

ГАЛАКТОМИС е најпопуларната состојка во производите за нега на кожа во Кореја. Многу Јапонски и Корејски производи за нега на кожата во својот состав содржат Филтрат од Ферментиран Галактомис, нуспроизвод на ферментирано саке. Филтратот од Ферментиран Галактомис е моќна антиоксидативна состојка, екстремно богата со витамини, минерали, амино киселини, органски киселини, пептиди од квасец итн. (сите

Погледни повеќе

Препораки за правилно миење на лицето

Миењето на лицето е најосновниот и најбитниот чекор во секоја рутина за нега на кожата! Нашата кожа секој ден доаѓа во контакт со надворешните полутанти, бактерии, вируси, нечистотии и останати фактори кои задолжително мора нежно да се отстранат. Основното правило е дека лицето треба да го миете два пати во денот: наутро и навечер. Миењето

Погледни повеќе

Зошто Витаминот Ц е една од најпопуларните состојки за нега на кожа?

Чистиот Витамин Ц, познат како Аскорбинска Киселина, најчесто може да се најде во цитрусните овошја како што се портокалите, но исто така го има и во кожата на човекот, поточно во епидермисот и дермисот, заштитувајќи ја кожата од штетните слободни радикали и го спречува стареењето на начин што спречува слободните радикали да се претворат во

Погледни повеќе

X
0
    Корпа
    Кошничката е празнаПродавница