Добивате 13 Поени!

Geek&Gorgeous Porefectly Clear 30 ml

Достапност

Центар
Аеродром
City Mall
Он-лајн

43 на залиха

Нанесете неколку капки на лицето пред останатите серуми и креми. Користете го еднаш во денот или секој втор ден наутро или навечер. Рок на траење: 1 година од производство (неотворен) или 8 месеци од денот на отворањето.
Aqua (Water), Pentylene Glycol, Dipropylene Glycol, Methyl Gluceth-20, Salicylic Acid, Butylene Glycol, Sarcosine, Allantoin, Sodium Hydroxide, Xanthan Gum, Disodium EDTA

Опис

Серум со лесна гел текстура со 2% Салицилна киселина (ака БХА) и Саркозин наменет за одзатнување на порите и подобрување на состојбата на кожата со директен третман на црнките и вишокот маснотии. Салицилната киселина е добро позната како киселина растворлива во масло што е златен стандард во третирање на црнки и проширени пори. Оваа ексфолирачка суперстар состојка ги одзатнува порите и балансира масната кожа склона на црнки, дејствувајќи одвнатре темелно во порите, со чистење на мртвите клетки на кожата кои всушност ги затвораат порите. Саркозинот ги здружува силите со БХА киселината и директно третира проблем на кожата со лачење на вишок маснотии. Исто така во составот содржи и Алантоин кој е добро позната состојка по своите смирувачки и омекнувачки својства по кожата.

Бонус – Porefectly Clear е cruelty free (никогаш не е тестиран на животни), вегански производ, без присуство на парфеми/мириси/ароми и есенцијални масла, без присуство на глутен, безбеден за користење во текот на бременоста и безбеден за користење на лица со маласезиа (квасници).

За кого е наменет Porefectly Clear?

Porefectly Clear е наменет за сите оние со комбинирана и масна кожа кои се справуваат со црнки, лачење на премногу маснотии и проширени пори.

Научни истражувања:

Leslie Baumann, MD, Cosmeceuticals and Cosmetic Ingredients, 1st edition, Salicylic Acid, p301

Seminars in cutaneous medicine and surgery, 10/2008; 27(3):170-6., Effective Over-the-Counter Acne Treatments

Clin Cosmet Investig Dermatol. 2010; 3: 135–142., Applications of hydroxy acids: classification, mechanisms, and photoactivity

Nam, Gaewon. “Stratum Corneum Exfoliation Effect with Hydroxy Acid according pH.” Journal of the Society of Cosmetic Scientists of Korea 42.4 (2016): 413-420.

Bashir, S. J., et al. “Cutaneous bioassay of salicylic acid as a keratolytic.” International journal of pharmaceutics 292.1-2 (2005): 187-194.

Kornhauser, Andrija, et al. “The effects of topically applied glycolic acid and salicylic acid on ultraviolet radiation-induced erythema, DNA damage and sunburn cell formation in human skin.” Journal of dermatological science 55.1 (2009): 10-17.

Како се користи


X
0
    Корпа
    Кошничката е празнаПродавница