Добивате 13 Поени!

Geek&Gorgeous HA 5 Rich Hyaluronic Acid Serum 30ml

Достапност

Центар
Аеродром
City Mall
Он-лајн

45 на залиха

Нанесете неколку капки од серумот на лицето или измешајте ги со вашата омилена хидратантна крема. Може да се користи наутро и/или навечер.
Water, Betaine, Glycerin, Sodium Hyaluronate Crosspolymer, Sodium Hyaluronate, Tremella Fuciformis (Mushroom) Extract, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Panthenol, Polyacrylate Crosspolymer-6, Propanediol, Pentylene Glycol, Sodium Hydroxide, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol

Опис

Серум со 5 форми на хијалуронска киселина, со различна молекуларна тежина и структура, кои ги спојуваат моќите во оваа свиленкаста и богата формула, со цел да и обезбедат темелна хидратација, омекнување и сјај на кожата.  HA 5 Rich има ниска ПХ вреност од 4.5-5.5.

Хијалуронската киселина е природен хидратантен фактор (NMF) кој може да ја задржи до 1000 пати својата сопствена тежина во водата. Оваа формула се фокусира на ултра хидратантните верзии со висока молекуларна тежина за темелна површинска хидратација, како и верзиите со средна молекуларна тежина чија цел е да ја зајакнат кожната бариера и поттикнат природната одбранбеност и механизам на заздравување на кожата.

Бонус – HA 5 Rich е cruelty free (никогаш не е тестиран на животни), вегански производ,  без присуство на парфеми/мириси/ароми и есенцијални масла, без присуство на глутен, безбеден за користење во текот на бременоста и безбеден за користење на лица со маласезиа (квасници).

За кого е наменет  HA 5 Rich?

За секој, но особено за оние со нормална и сува кожа. Се препорачува за сите со дехидрирана кожа и оштетена кожна бариера. Ако имате комбинирана до масна кожа, погледнете го HA 5 Light.

Состојки и Научни истражувања:

Клучни состојки:

Sodium Hyaluronate Crosspolymer –  нова генерација на хијалуронска киселина чија способност на задржување на водата во кожата е за неколку пати подобра од веќе познатата неверојатна моќ на задржување на водата во кожата на хијалуронската киселина која помага кожата да е добро хидрирана и навлажнета.

Sodium Hyaluronate -Хијалуронска киселина која може да се најде во поголема и помала молекуларна тежина во формулата.

Tremella Fuciformis (Mushroom) Extract –  Екстракт од silver ear печурка позната по своите способности за врзување со водата. Содржи шеќерни конституенти вклучувајќи Glucuronic acid, еден од составните елементи на Хијалуронската Киселина. Состојка која е козметички елегантна, нелеплива и обезбедува дополнителни антиоксидативни бенефити.

Hydrolyzed Hyaluronic Acid  – Верзија на Хијалуронска Киселина со помала молекуларна тежина која е позната по својата спосбност да ја зголеми природната одбранбеност и механизам на заздравување на кожата.

Panthenol –Класична состојка за нега на кожа која ја смирува, хидрира и заштитува кожата.

Научни истражувања:

Papakonstantinou, Eleni, Michael Roth, and George Karakiulakis. “Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging.” Dermato-endocrinology4.3 (2012): 253-258.

Schlesinger, Todd, and Callie Rowland Powell. “Efficacy and safety of a low-molecular weight hyaluronic Acid topical gel in the treatment of facial seborrheic dermatitis.” The Journal of clinical and aesthetic dermatology 5.10 (2012): 20.

Journal of immunology, 2008 Aug 1, Low Molecular Weight Hyaluronic Acid Increases the Self-Defense of Skin Epithelium by Induction of β-Defensin 2 via TLR2 and TLR4

Како се користи


X
0
    Корпа
    Кошничката е празнаПродавница