Добивате 19 Поени!

Geek&Gorgeous C-Glow Vitamin C 30ml

Достапност

Центар
Аеродром
City Mall
Он-лајн

23 на залиха

Откако ќе го исчистите лицето, нанесете неколку капки од серумот на лицето, пред користење на други серуми и/или креми. Идеален за користење наутро, но може да се нанесува и навечер исто така. Бидејки формулата на  C-Glow е водеста, се препорачува директно да ги нанесете капките на вашето лице и брзо да ги натапкате на кожата со другата рака.
Water, (L-)Ascorbic Acid, Dimethyl Isosorbide, Butylene Glycol, Peg/Ppg/Polybutylene Glycol-8/5/3 Glycerin, Ferulic Acid, Tocopherol, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Sodium Hydroxide

Опис

Екстра лесен и водест серум со 15% Витамин Ц + екстра антиоксиданти (Ферулинска Киселина и Витамин Е) кој и обезбедува на кожата заштита од надворешните влијанија, го зголемува производството на колаген и го изедначува тенот на кожата.  C-Glow има ниска ПХ вредност од 3.2 – 3.4. Задолжително да се чува во фрижидер.

Чистиот Витамин Ц (или Аскорбинска Киселина) е 3 во 1 клинички докажана суперстар состојка која и дава антиоксидативна заштита на кожата од надворешните влијанија, го зголемува производството на колаген и ја избледува хиперпигментацијата. Оваа водеста и лесна формула содржи 15% Витамин Ц + екстра антиоксиданти со цел да обезбеди здравј сјај, изедначена и цврста кожа.

Бонус – C-Glow е cruelty free (никогаш не е тестиран на животни), вегански производ,  без присуство на парфеми/мириси/ароми и есенцијални масла, без присуство на глутен, безбеден за користење во текот на бременоста и безбеден за користење на лица со маласезиа (квасници).

За кого е наменет C-Glow?

За секој кој бара серум со лесна текстура со чист Витамин Ц + екстра антиоксиданси во својот состав. Како и да е, ако имате сензитивна кожа склона на црвенило, не сепрепорачува овој серум бидејќи има ниска ПХ вредност и висока содржина на чиста киселина.

Состојки и Научни истражувања:

Клучни состојки:

Vitamin C (ascorbic acid – 15%) –  Клинички докажана активна состојка која и дава на кожата заштита од надворешните влијанија, го зголемува производството на колаген и и ја избледува хиперпигментацијата. Исто така и дава инстантен сјај на кожата.

Ferulic acid + Vitamin E – Антиоксиданти кои помагаат во стабилизирање на Витаминот Ц и  ја зголемуваат неговата антиоксидативна моќ. Формулата содржи висока количина на Ферулинска Киселина и помала количина на Витамин Е.

Dimethyl Isosorbide: Нова генерација на солвент чија цел е соодветна пенетрација на Витаминот Ц + го растворува високото количество на Ферулинска Киселина во формулата.

Научни истражувања:

Journal of Cosmetic Dermatology, Volume 11 (4) – Dec 1, 2012, Stability, transdermal penetration, and cutaneous effects of ascorbic acid and its derivatives

The Journal of investigative dermatology., 2005 Oct;125(4):826-32., Ferulic acid stabilizes a solution of vitamins C and E and doubles its photoprotection of skin.

Exp Dermatol. 2003 Jun;12(3):237-44.,Topical ascorbic acid on photoaged skin.

 

Како се користи


X
0
    Корпа
    Кошничката е празнаПродавница