Добивате 34 Поени!

Geek&Gorgeous Barrier Besties Kit

Достапност

Он-лајн
City Mall
Аеродром

Нема на залиха

Производот не е достапен

Geek&Gorgeous Liquid Hydration 5% Panthenol + NMF Toner 50ml По чистењето на лицето, нанесете од тонерот наутро и/или навечер. Користете козметичко памукче или нанесете од тонерот на чисти дланки. Нежно разнесете го по кожата и продолжете понатаму со рутинската нега. Ако користите течен ексфолијант (како што е Smooth Out, Cheer Up или Calm Down), наша препорака е прво да започнете со екфолијантот, а потоа да продолжите со тонерот. Ако го користите C-Glow со Liquid Hydration, наша препорака е да започнете со C-Glow, а потоа да продолжите со Liquid Hydration. Geek&Gorgeous Stress Less Serum 30ml Нанесете неколку капки на лицето по чистење пред крема. Може да се користи наутро и/ или навечер. Рок на траење: 2 години од производство (неотворен), 6 месеци по отварање. Geek&Gorgeous Happier Barrier 50ml Нанесете соодветна количина по серумот и во утринската и ноќната рутина. Рок на траење: 12 месеци од производството (неотворена), 6 месеци откако ќе ја отворите.
Geek&Gorgeous Liquid Hydration 5% Panthenol + NMF Toner 50ml Aqua (Water), Panthenol, Peg/Ppg/Polybutylene Glycol-8/5/3 Glycerin, Sodium PCA, Diglycerin, Urea, Hydrolyzed Rice Protein, Sorbitol, Lysine, PCA, Allantoin, Lactic Acid, Tocopherol, Citric Acid, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate Geek&Gorgeous Stress Less Serum 30ml Aqua (Water), Methyl Gluceth-20, Saccharide Isomerate, Glycerin, Madecassoside, Beta- Glucan, 1,2-Hexanediol, Citric Acid, Sodium Citrate, Caprylyl Glycol, Carbomer, Sodium Hydroxide, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol Geek&Gorgeous Happier Barrier 50ml Aqua (Water), Squalane, Glycerin, Dicaprylyl Carbonate, Jojoba Oil/Macadamia Seed Oil Esters, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Butylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Saccharide Isomerate, Camellia Sinensis Leaf Extract, Bisabolol, Allantoin, Ceramide NG, Squalene, Phytosteryl Macadamiate, Phytosterols, Tocopherol, Tocopheryl Acetate, Citric Acid, Sodium Citrate, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol

Опис

Geek%Gorgeous Сет од три производи:

Geek&Gorgeous Liquid Hydration 5% Panthenol + NMF Toner 50ml

Свиленкаст тонер за лице со 5% Пантенол + Природно Хидратантни Фактори (NMF) + Алантоин кој ја навлажнува, хидрира и смирува секој тип на кожа. Liquid Hydration има ниска ПХ вредност околу 4.5 – 5.
Пантенол (5%). Провитамин B5, познат по своите хидратантни и хранливи својства кој истовремено ја зајакнува кожната бариера, има моќно својство на смирување на кожата како и својство да залекува рани. Концентрацијата од 5% чии предности се поткрепени со истражувања е многу ретко присутна во тонерите.
NMF или природни хидратантни фактори. Компоненти кои се природно присутни во кожата, а нивната задача е навлажнување на епидермисот (горниот слој на кожата). Аминокиселините (во овој случај протеини од ориз), уреата, млечната киселина, PCA, натриум PCA и диглицерин спаѓаат во
Алантоин. Позната состојка која во синергија со пантенолот ја негува и заштитува кожата.

Бонус – Liquid Hydration е cruelty free (никогаш не е тестиран на животни), вегански производ, без присуство на парфеми/мириси/ароми и есенцијални масла, без присуство на глутен, безбеден за користење во текот на бременоста и безбеден за користење на лица со маласезиа (содржи амино киселини, но не и липиди).

За кого е наменет Liquid Hydration?
За секој кој сака хидратантен и навлажнувачки тонер. Liquid Hydration особено ќе им се допадне на сите оние кои сакаат повеќеслојно лесно хидрирање и навлажнување и имаат кожа која е склона на дехидрација, сензитивна кожа или пак ако користите јаки активни состојки (на пр. анти-акни препарати како што е бензоил пероксид или антиејџ препарати како што е третиноинот) кои ја сушат кожата и може да ја оштетат кожната бариера.

Научни истражувања:
Proksch, Ehrhardt, et al. “Topical use of dexpanthenol: a 70th anniversary article.” Journal of Dermatological Treatment 28.8 (2017): 766-773.
Journal of cosmetic science., 2011 Jul-Aug;62(4):361-70., Skin moisturizing effects of panthenol-based formulations.
Clinics in Dermatology, Volume 27 (5) – Sep 1, 2009, Common cosmeceuticals Fowler, Joseph. “Understanding the role of natural moisturizing factor in skin hydration.” Pract Dermatol 9 (2012): 36-40.

Geek&Gorgeous Stress Less Serum 30ml

Серум со лесна и свиленкаста гел формула со висока количина на Бета Глукан од Овес и Мадекасозид од Азиска Центела за смирување и обновување на кожата.
Stress Less е дизајниран да ја подобри состојбата на сензитивната, оштетена, иритирана или дехидрирана кожа со комбинацијата од 0.2 % Бета Глукан и 0.3% Мадекасозид, два супермолекули со извонредни можности за смирување, обновување и хидратација на кожата.
Бета глуканот е најбиоактивен и корисен дел од овесот со интензивно дејство на обновување, омекнување и оздравување на кожата, додека Мадекасозидод е една од главните активни компоненти на Азиската Центела, лековито растение кое има антиоксидативни, смирувачки и заздравувачки ефекти.
Geek тип: користете го Stress Less со C-Glow наутро за уште поголеми бенефити за паметно стареење.
Бонус – Stress Less е cruelty free (никогаш не е тестиран на животни), вегански производ, без присуство на парфеми/мириси/ароми и есенцијални масла, без присуство на глутен, безбеден за користење во текот на бременоста и безбеден за користење на лица со маласезиа (квасници).
За кого е наменет Stress Less?
За секој, но особено Stress Less се препорачува ако вашата кожа е склона на дехидратација, сензитивност, црвенило и иритација или ако користите јаки активни состојки (пр. за лечење на акни, како што е бензоил пероксид или антиејџ како што е третиноинот) кои се познати дека ја сушат кожата и кожната бариера.

Научни истражувања:
International Journal of Cosmetic Science, Volume 27 (5) – Oct 1, 2005, Anti-Wrinkle Therapy:

Significant New Findings in the Non-Invasive Cosmetic Treatment of Skin Wrinkles with Beta-Glucan

Phytotherapy Research, , Volume 28 (2) – Oct 1, 2005, Skin Health Promotion Effects of Natural Beta-Glucan Derived from Cereals and Microorganisms: A Review

Shen, Xueqing, et al. “Propionibacterium acnes related anti-inflammation and skin hydration activities of madecassoside, a pentacyclic triterpene saponin from Centella asiatica.” Bioscience, biotechnology, and biochemistry 83.3 (2019): 561-568.

Liu, Mei, et al. “Madecassoside isolated from Centella asiatica herbs facilitates burn wound healing in mice.” Planta medica 74.08 (2008): 809-815.

Haftek, Marek, et al. “Clinical, biometric and structural evaluation of the long-term effects of a topical treatment with ascorbic acid and madecassoside in photoaged human skin.”
Experimental dermatology 17.11 (2008): 946-952.

Jung, Eunsun, et al. “Madecassoside inhibits melanin synthesis by blocking ultraviolet-induced inflammation.” Molecules 18.12 (2013): 15724-15736.

Geek&Gorgeous Happier Barrier 50ml

Потхранувачка крема со ултра лесна текстура, а која обезбедува интензивна и длабинска хидратација со сквалан, липиди, церамид + екстракт од зелен чај кој е богат со полифеноли, алантоин и бисабол. Се што е потребно за здрава кожна бариера и свиленкасто мека кожа. Наменета е за секој на кој му треба потхранување на сувата, нормалната или комбинирана кожа.

Во својот состав содржи: 7% сквалан кој ја заклучува влажноста во кожата и ја омекнува и измазнува кожата, плус 3% микс од липиди кои се идентитчни на кожата кои дејствуваат заеднички со 0.1% чист Церамид 2 за јака и здрава кожна бариера. Happier Barrier исто така содржи екстракт од зелен чај кој е богат со полифеноли и кој и дава на формулата боја на праска и антиоксидативни и омекнувачки ефекти на кожата. Се ова е појачано со добра доза од двете класични состојки намемети за смирување на кожата: Алантоин и Бисабол.
Happier Barrier е cruelty free (никогаш не е тестирана на животни), вегански производ,  без присуство на парфеми/мириси/ароми и есенцијални масла, без присуство на глутен, безбедна за користење во текот на бременоста.

Научни истражувања:
Kim, Se-Kwon, and Fatih Karadeniz. "Biological importance and applications of squalene and squalane." Advances in food and nutrition research. Vol. 65. Academic Press, 2012. 223-233.
Addy, J. E. F. F., Tiffany Oliphant, and Robert Harper. "A botanically derived skin surface lipid mimetic based on the composition of healthy 22-year-old females." J Cosmet Sci 68.1 (2017): 59-67.
Meckfessel, Matthew H., and Staci Brandt. "The structure, function, and importance of ceramides in skin and their use as therapeutic agents in skin-care products." Journal of the American Academy of Dermatology 71.1 (2014): 177-184.
Journal Der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft, Volume 13 (8)– Aug 1, 2015, Green tea in dermatology – myths and facts
Dermatologic Therapy, Volume 26 (3) – May 1, 2013, The use of green tea extract in cosmetic formulations: not only an antioxidant active ingredient
Skin Research and Technology, , Volume 15 (3) – Aug 1, 2009, Protective effects of green tea extracts on photoaging and photoimmunosuppression
Oxidative Medicine and Cellular Longevity, Volume 2012 (2012) – Jun 26, 2012 Protective Mechanisms of Green Tea Polyphenols in Skin

 

Како се користи


X
0
    Корпа
    Кошничката е празнаПродавница