Добивате 16 Поени!

Geek&Gorgeous aPAD 20% Azeclair Serum 30ml

Достапност

Центар
Аеродром
City Mall
Он-лајн

311 на залиха

Откако ќе го исчистите лицето нанесете неколку капки на лицето, пред нанесувањето на емулзии и/или креми. Може да се користи или наутро или навечер.
Water, Potassium Azeloyl Diglycinate, Propanediol, Glycerin, Methyl-Gluceth 20, Allantoin, Hydroxyethylcellulose, Xanthan Gum, Citric Acid, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol

Опис

Серум со водеста и лесна формула со дериват на азелаична киселина (Potassium Azeloyl Diglycinate, или PAD 20%) за изедначување на тенот на кожата, нормализирање на производството на маснотии и смирување на кожата. aPAD има ниска ПХ вредност околу 5.5 – 6.5.

Азелаичната киселина е 3 во 1 клинички докажана активна состојка која помага во намалување на акните, пигментацијата и црвенилото.

Бонус – aPAD е cruelty free (никогаш не е тестиран на животни), вегански производ,  без присуство на парфеми/мириси/ароми и есенцијални масла, без присуство на глутен, безбеден за користење во текот на бременоста и безбеден за користење на лица со маласезиа (квасници).

За кого е наменет aPAD?

aPAD е идеален производ за секој кој сака да вметне во својата рутинска нега Азелаична киселина, кој има лесна текстура и се совпаѓа со останатите производи.  Наменет е за секој тип на кожа вклучувајќи ја и сензитивната, а особено се препорачува ако имате пигментација, екстра маснотии или црвенило (розацеа).

Состојки и Научни истражувања:

Клучни состојки:

Potassium Azeloyl Diglycinate –  Нова генерација на азелаична киселина која е дизајнирана да биде растворлива во вода што овозможува да има лесна формула. Има сличен ефект како 3 во 1 азелаичната киселина која помага во намалување на акни, пигменатација и црвенило. Две клучни цели на PAD  се да го изедначи тенот на кожата и да го контролира производството на вишок маснотии.  aPAD содржи 20% Azeclair, трговското име на PAD. Ова значи 6% чист Potassium Azeloyl Diglycinate.

Allantoin – Класична состојка за нега на кожа позната по своите својства за смирување и заштитување на кожата.

Glycerin & Methyl-Gluceth 20: Нежна комбинација на хумектанти кои помагаат кожата да ја задржи водата.

 

Научни истражувања:

Berardesca, Enzo, et al. “Clinical and instrumental assessment of the effects of a new product based on hydroxypropyl chitosan and potassium azeloyl diglycinate in the management of rosacea.” Journal of cosmetic dermatology 11.1 (2012): 37-41.

Viyoch, Jarupa, et al. “Effects of trans-4-(aminomethyl) cyclohexanecarboxylic acid/potassium azeloyl diglycinate/niacinamide topical emulsion in Thai adults with melasma: a single-center, randomized, double-blind, controlled study.” Current Therapeutic Research 71.6 (2010): 345-359.

Veraldi, Stefano, et al. “Treatment of symptoms of erythemato-telangiectatic rosacea with topical potassium azeloyl diglycinate and hydroxypropyl chitosan: Results of a sponsor-free, multicenter, open study.” Journal of Dermatological Treatment 26.2 (2015): 191-192.

Како се користи


X
0
    Корпа
    Кошничката е празнаПродавница